Widząc z jaką gorliwością w mediach zarządzanych przez ratusz oraz w ogólnopojętej przestrzeni publicznej promowane są szczepienia, doszedłem do wniosku, że należy zadać pytania i uzyskać dla mieszkańców odpowiedzi na nurtujące wielu mieszkańców Cieszyna kwestie związane z procesem szczepień przeciwko dominującej od ponad roku nasze życie chorobie zakaźnej.

Jako, że burmistrz Cieszyna m.in. w mediach (również tych finansowanych z pieniędzy publicznych) zachęca mieszkańców do udziału w tym procesie, uznałem, że burmistrz Cieszyna musi posiadać wiedzę na temat podstawowych kwestii związanych z promowaną przez urząd szczepionką.

Promocja szczepień w przestrzeni publicznej

24.06.2021

Wypowiedź z sesji rady miejskiej Cieszyna (z dnia 24.06.2021) gdzie z ust burmistrz Cieszyna pada postulat:

Szczepmy się, bo to jedyna szansa żebyśmy nie żegnali się ze swoimi mieszkańcami.

W wypowiedzi burmistrz pada również wątek odpowiedzialności samorządowców jako osób pełniących funkcję zaufania publicznego.

1.07.2021

Wypowiedź z profilu burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz. Źródło:

https://www.facebook.com/StaszkiewiczGabriela/posts/204656364996481

2.07.2021

Publikacja w Wiadomościach Ratuszowych (miesięcznika wydawanego przez Urząd Miejski w Cieszynie) artykułu zachęcającego do udziału w szczepieniach. W linku poniżej jest link do wersji .pdf Wiadomości.

https://www.cieszyn.pl/aktualnosci/5414/redakcja-wiadomosci-ratuszowych-zaprasza-do-lektury

10.07.2021

Promocja mobilnych punktów szczepień na terenie miasta.

Pytania do ratusza

Ze względu na powyższe – wypowiedzi, publikacje – uznałem, że należy zapytać ratusz o zakres wiedzy i wnioskować o uzasadnienie postulatów głoszonych w przestrzeni publicznej. Wypowiedzi takie jak „Szczepmy się, bo to jedyna szansa żebyśmy nie żegnali się ze swoimi mieszkańcami.”, powoływanie się na aspekt zaufania publicznego w tym tak bardzo niejednoznacznym temacie, wywołującym więcej pytań niż odpowiedzi sugerują, że ratusz musi bazować swoje jednoznaczne postulaty na merytorycznej wiedzy i przedewszystkim jest w jej posiadaniu.

Temat szczepień przeciwko covid jest bardzo złożonym, wielowymiarowym zagadnieniem przy którym bardzo ostrożnie należy stawiać postulaty i budować tezy – zwłaszcza w przypadku osób publicznych.

Do ratusza skierowałem serię pytań.

13.07.2021

Witam, w nawiązaniu do ostatnich publikacji w mediach zarządzanych przez cieszyński ratusz w temacie szczepień przeciwko covid19, bardzo proszę o odpowiedzi na poniższe pytania. Pytania dotyczą wyłącznie szczepień przeciwko covid19, promowanych przez władze Cieszyna i rekomendowanych mieszkańcom, realizowanych na terenie miasta. 
Proszę o wyczerpujące odpowiedzi na każde z pytań. W przypadku odniesienia do źródeł zewnętrznych - proszę o precyzyjne wskazanie publikacji i jej fragmentu stanowiącego odpowiedź na określone pytanie. Bardzo proszę o niestosowanie odpowiedzi ogólnikowych.
Powyższe motywuję dwoma kwestiami - władze cieszyńskie rekomendujące to rozwiązanie swoim mieszkańcom na pewno przeprowadziły analizę zagadnienia i zgromadziły precyzyjne dane oraz informacje związane z rekomendowaną mieszkańcom Cieszyna procedurą medyczną. 
Druga sprawa to fakt, że pytania te nurtują grupę mieszkańców Cieszyna, będących adresatami promowanej przez władze Cieszyna rekomendacji. Jako, że władza cieszyńska jako jedna z nielicznych w kraju wypowiada się publicznie i ze zdecydowaniem zachęca do szczepień - wydaje się, że mieszkańcy Cieszyna jako nieliczni na tle reszty kraju mogą liczyć na wyczerpujące odpowiedzi w tym trudnym temacie ze strony przygotowanej merytorycznie do tego zagadnienia władzy lokalnej. 
Ufając władzy samorządowej oraz jej rekomendacjom, zwłaszcza w tak trudnym zagadnieniu grupa mieszkańców wnosi o doprecyzowanie wskazanych wątków:
1. Jak długo będą chroniony przed zarażeniem się wirusem SarsCoV-2 po zaszczepieniu szczepionką w mobilnym lub powszechnym punkcie szczepień w Cieszynie, promowaną przez władze Cieszyna?
2. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna jest skuteczna przeciwko wszystkim mutacjom wirusa? Jeśli tak to w jakim stopniu?
3. Osoby szczepione przeciwko covid19 szczepionką promowaną przez władze Cieszyna - czy biorą udział w dowodzie tezy o ich skuteczności?
4. Jaka jest skuteczność szczepionek promowanych przez władze Cieszyna?
5. Czy były badane korelacje tego preparatu szczepionkowego promowanego przez władze Cieszyna z innymi lekami i jakie są wyniki badań?
6. Czy przyjęcie innej szczepionki, np. przeciwko grypie nie będzie w konflikcie ze szczepionką promowaną przez władze Cieszyna?
7. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna nie spowoduje u mnie bezpłodności lub problemów z zajściem w ciążę w perspektywie więcej niż dwóch lat od jej przyjęcia?
8. Jaki jest poziom ryzyka wystąpienia powikłań zdrowotnych w okresie więcej niż dwóch lat od przyjęcia szczepionki rekomendowanej przez władze Cieszyna?
9. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna nie uszkodzi mojego DNA?
10. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna nie jest rakotwórcza?
11. Jaka jest odpowiedzialność producenta szczepionki promowanej przez władze Cieszyna za wystąpienie powikłań poszczepiennych w postaci utraty zdrowia (kalectwa) lub śmierci? Jaka instytucja krajowa ponosi odpowiedzialność w tym zakresie?
12. Czy osoby szczepione szczepionką promowaną przez władze Cieszyna biorą udział w badaniach klinicznych? Jeśli tak, to na kiedy przypada termin zakończenia badań klinicznych szczepionek promowanych przez władze Cieszyna?
13. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna została dopuszczona do obrotu warunkowo? Jeśli tak, co to oznacza?
14. Czy szczepienia na terenie Cieszyna przeciwko covid są elementem eksperymentu leczniczego lub badawczego?
15. Czy były prowadzone badania kliniczne preparatu szczepionkowego promowanego przez władze Cieszyna na osobach powyżej 55 roku życia i jakie są ich wyniki?
16. Przez jakie podmioty przetwarzane są dane osoby szczepionej na terenie Cieszyna, szczepionką promowaną przez władze Cieszyna? Proszę o udostępnienie pełnej listy.
17. Czy szczepionka promowana przez władze Cieszyna może spowodować u mnie wystąpienie zakrzepicy? Ile wynosi prawdopodobieństwo?
18. Czy na terenie Cieszyna odnotowano zgony po przyjęciu szczepionki promowanej przez władze Cieszyna?

Odpowiedź burmistrz

Dokładnie tak jak się spodziewałem. Odpowiedź nie zawiera jakiejkolwiek merytorycznej odpowiedzi i zastosowany został nawet niespecjalnie wyszukany unik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj