Gmina Glinojeck jak co roku miała zorganizować lokalną imprezę pt. Festyn Wianki.

Organizatorem jest MGOK w Glinojecku. Do imprezy jednak nie dojdzie. MGOK miał w planach zrealizować założenia z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021, z aktualizacją z rozporządzenia zmieniającego z dnia 22 czerwca 2021.

Do liczby osób, o której mowa w ust. 14 pkt 2 i ust. 15 pkt 2 i 3, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Art. 16 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

W nawiązaniu do przepisów, w regulaminie imprezy zawarto klauzulę dotyczącą podziału uczestników na osoby zaszczepione i niezaszczepione.

Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest:
b. posiadanie przy sobie i okazanie właściwym służbom dokumentu potwierdzającego szczepienie przeciwko Covid-19.

c. w przypadku braku szczepień przeciw Covid-19 pobranie na wejściu i założenie na rękę opaski służącej policzeniu osób nie zaszczepionych przebywających na terenie imprezy. Opaskę należy mieć założoną na ręku przez cały czas przebywania na imprezie.

Lokalna społeczność Glinojecka podniosła alarm, nie zgadzając się na stosowanie tego rodzaju segregacji i dosłownie znaczenia osób, które nie zdecydowały się przyjąć popularnego i będącego przedmiotem żywiołowej dyskusji w przestrzeni publicznej preparatu medycznego, a chcące wziąć udział w wydarzeniu.

Przypominamy, żaden podmiot nie ma prawa oczekiwać okazania dokumentu potwierdzającego szczepienie.

Temat poszedł w Polskę i spotkał się z zainteresowaniem innych środowisk. Poniżej jeden z wielu telefonów wykonanych do przedstawicieli jednostki kultury z Glinojecka, organizującej to wydarzenie.

Impreza odwołana

Wskutek presji społecznej, pytań i telefonów do MGOK w Glinojecku podjęto decyzję o odwołaniu imprezy.

– To była dla nas trudna decyzja, ale niestety musieliśmy taką decyzję podjąć ze względu na możliwe obostrzenia przy organizacji tzw. imprezy masowej — tłumaczy Łukasz Kapczyński, burmistrz Glinojecka. Organizatorzy dodają, że planowali zorganizować taką imprezę, jak w latach ubiegłych, która odbywała się na stadionie miejskim.

Dni Glinojecka odwołane kilka dni przed imprezą. Dlaczego? – https://ciechanowinaczej.pl/artykul/dni-glinojecka-odwolane/1188807

Zamiast Wianków będzie występ kabaretu. Limit osób wyniesie 200 osób, prawdopodobnie zgodnie z treścią rozporządzenia. Wygląda na to, że organizatorzy nie planują już dzielenia widowni na szczepioną i nieszczepioną i wszystkich potraktują sprawiedliwie.

Glinojecki Ośrodek Kultury zmienił w ostatniej chwili program sobotniego festynu „Wianki”. Pisaliśmy o sprawie TUTAJ  Wczoraj (w środę, 23 czerwca) podjęto decyzję o wycofaniu się w ogóle z festiwalu. Dowiedzieliśmy się, że w zamian za to w lipcu zostanie zorganizowany występ kabaretu. Darmowe wejściówki będzie mogło odebrać prawie 200 osób. 

„Wianki” odwołane. W zamian bilety na kabaret w lipcu – https://radioplonsk.pl/aktualnosci/wianki-odwolane.-w-zamian-bilety-na-kabaret-w-lipcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj