Podjąłem próbę nakłonienia cieszyńskiego samorządu do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych do rządowego projektu ustawy „Polski Ład” – ustawy która wywraca do góry nogami system podatkowy w Polsce. Sprawa jest na tyle istotna, że według recenzji portali branżowych oraz organizacji, ta ustawa niesie za sobą szereg niebezpieczeństw dla samorządów.

https://www.miasta.pl/aktualnosci/sprawdz-ile-straci-twoje-miasto

Pod poniższym linkiem można skalkulować ile straci dana gmina w wyniku wprowadzenia ustawy

Ze względu na fakt, że pierwotnie konsultacje miały trwać tylko dwa tygodnie, zwróciłem się do cieszyńskiego samorządu o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w tej sprawie – ponieważ najbliższa sesja odbyłaby się dopiero 26 sierpnia czyli dawno po zakończeniu konsultacji.

Dopiero po złożeniu wniosku okazało się, że konsultacje zostały wydłużone do okresu pięciu tygodni, a zatem zwołanie sesji nadzwyczajnej nie byłoby konieczne bo można przeprocedować temat podczas sesji sierpniowej rady miejskiej.

Konsultacje publiczne RCL

Na sierpniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna podjęta została uchwała o wyrażeniu stanowiska w konsultacjach publicznych do rządowego projektu ustawy tzw. Polski Ład, a dokładnie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

https://www.gov.pl/web/kas/projekt-przepisow-podatkowych-polskiego-ladu-w-konsultacjach

https://legislacja.gov.pl/projekt/12349409/katalog/12805420#12805420

Finał inicjatywy na Radzie Miejskiej Cieszyna 26.08.2021

Poniżej kalendarium wydarzeń

30 lipca 2021

Wniosek do Klubu Radnych CRS

Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie przeprocedowania stanowiska do konsultacji publicznych nad rządowym projektem ustawy „Polski Ład”. Zgodnie z ustawą o zwołanie sesji może wnioskować burmistrz miasta lub 1/4 składu rady. Wniosek skierowany do największego klubu radnych w cieszyńskiej radzie miejskiej. W przypadku Cieszyna i jego 21-osobowej rady, wymagana liczba to 6 radnych. Klub CRS stanowi 9 radnych.
https://1drv.ms/u/s!AplVO32yWXaNtxtzg_5V4AsnDERd?e=jA5FFq

Wniosek do burmistrza Cieszyna

Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie przeprocedowania stanowiska do konsultacji publicznych nad rządowym projektem ustawy „Polski Ład”. Zgodnie z ustawą o zwołanie sesji może wnioskować burmistrz miasta lub 1/4 składu rady. Wniosek skierowany do burmistrza Cieszyna.
https://1drv.ms/u/s!AplVO32yWXaNtxzrURLj77S2BbBb?e=nyaAnS

30 lipca 2021
30 lipca 2021

Rozmowa z burmistrz Gabrielą Staszkiewicz

Podczas rozmowy osobistej pod Ratuszem z burmistrz Staszkiewicz jeszcze w dniu złożenia wniosków dowiedziałem się, że mój wniosek skierowany do burmistrza nie zostanie uznany „bo nie”, a oficjalną odpowiedź na piśmie otrzymam zgodnie z terminem.

Klub CRS składa projekt uchwały do Biura Rady Miejskiej

Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj:
https://cieszynmiasto.esesja.pl/zalaczniki/142692/710_uchw_uza_stanowisko-rady_polski-lad_1341789.pdf

9 sierpnia 2021
16 sierpnia 2021

Odpowiedź na wniosek burmistrza Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz

Pełny dokument tutaj:
https://1drv.ms/u/s!AplVO32yWXaNvkyNxXQq8zLdY8WP?e=rnoMly

Uchwała Klubu Radnych CRS

Okazuje się, że projekt uchwały Klubu Radnych CRS to w zasadzie kopia stanowiska Związku Miast Polskich.

Projekt uchwały

Stanowisko Związku Miast Polskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj